PZU Raport Roczny 2015
Opublikowane na PZU Raport Roczny 2015 (http://raportroczny2015.pzu.pl)

Strona główna > Apetyt na ryzyko

Apetyt na ryzyko [1]

Apetyt na ryzyko określa maksymalny poziom dopuszczalnego ryzyka przy wyznaczaniu limitów i ograniczeń na poszczególne ryzyka cząstkowe oraz poziom, po przekroczeniu którego podejmowane są określone działania zarządcze niezbędne do ograniczenia dalszego wzrostu ryzyka.

Apetyt na ryzyko w Grupie PZU został zdefiniowany jako wielkość ryzyka podejmowanego w celu realizacji celów biznesowych. Jego miarą jest poziom potencjalnych strat finansowych, spadku wartości aktywów lub wzrostu wartości zobowiązań w okresie jednego roku.

We wszystkich ubezpieczeniowych spółkach Grupy PZU wdrożono proces ustalania apetytu na ryzyko oraz limitów na poszczególne kategorie ryzyka, zgodny z procesem grupowym.

Zarząd w każdej ze spółek wyznacza apetyt na ryzyko, profil ryzyka oraz limity tolerancji odzwierciedlające jej plany strategiczne oraz cele całej Grupy PZU. Takie podejście zapewnia adekwatność i efektywność systemuzarządzania ryzykiem w Grupie PZU oraz zapobiega akceptacji ryzyka na poziomie, który mógłby zagrozić stabilności finansowej poszczególnych spółek lub całej Grupy. Za ustalenie odpowiedniego poziomu ryzyka w każdej ze spółek odpowiedzialny jest Zarząd, natomiast jednostka ds. ryzyka raz w roku dokonuje przeglądu wielkości apetytu na ryzyko, a wszystkie działania koordynowane są z poziomu Grupy PZU.

Zobacz także: 
PZU, Link4 oraz TUW PZUW – polski rynek ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych [2]

Adres URL źródła: http://raportroczny2015.pzu.pl/pl/content/apetyt-na-ryzyko

[1] http://raportroczny2015.pzu.pl/pl/content/apetyt-na-ryzyko
[2] http://raportroczny2015.pzu.pl/pl/content/pzu-link4-oraz-tuw-pzuw-polski-rynek-ubezpieczen-majatkowych-i-pozostalych-osobowych